PoradnaNeplatnost výpovědi

Neplatnost výpovědi

Kdy je výpověď neplatná?

Jestliže jako zaměstnanec obdržíte výpověď z pracovního poměru z jiného důvodu, než který je uveden v § 52 zákoníku práce, pak se jedná o neplatnou výpověď. V takovém případě je třeba zaměstnavateli oznámit, že hodláte v pracovním poměru pokračovat, protože výpověď, kterou vám předložil, je neplatná a nemůže být důvodem ukončení pracovního poměru.

Pracovní právo má jistá specifika oproti ostatním právním odvětvím. Jedním z nich je například to, že pokud zaměstnanec nezašle zaměstnavateli písemně svůj nesouhlas s výpovědí a zároveň se nebude v dané lhůtě domáhat určení neplatnosti předmětné výpovědi u soudu, budou touto nečinností ze strany zaměstnance zhojeny vady výpovědi, a bude považována za platnou. Uplyne-li výpovědní doba, která je ze zákona dvouměsíční a uplyne-li marně i lhůta (dalších) dvou měsíců k podání žaloby na určení neplatnost výpovědi, pracovní poměr tímto skutečně skončí.

Praktický příklad, kdy nastává neplatnost výpovědi:

Společnost Korunka, jakožto zaměstnavatel, dala výpověď paní Novákové. Výpověď byla dána z důvodu dočasného zrušení společnosti. Paní Nováková obratem oznámila společnosti, že s výpovědí nesouhlasí (protože zjistila, že „dočasné zrušení“ ustanovení § 52 neuvádí) a hodlá v pracovním poměru i nadále pokračovat. V takovém případě tedy nastává neplatnost výpovědi a paní Nováková má právo nadále v pracovním poměru pokračovat.

Jaký je správný postup?

Jestliže považujete výpověď ze strany zaměstnavatele za neplatnou, nemeškejte s podáním žaloby na určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru výpovědí. Lhůta k podání žaloby je totiž prekluzivní, tj. jejím uplynutím ztratíte možnost domáhat se u soudu určení neplatnosti takové výpovědi. Žalobu je nutné podat ve lhůtě dvou měsíců od chvíle, kdy mělo dojít k rozvázání pracovního poměru (resp. kdy uplynula výpovědní doba). Soud následně na základě předložených důkazu určí, zda k ukončení pracovního poměru došlo, či nikoliv. Na základě soudního rozhodnutí bude možné domáhat se také náhrady mzdy, pokud soud rozhodl, že výpověď je neplatná, tj. pracovní poměr nikdy neskončil.

Praktický příklad:

Společnost Korunka odmítá i nadále přidělovat práci paní Novákové, ačkoli od ní obdržela oznámení o neplatnosti výpovědi. Dokonce ji odmítá vyplácet i mzdu. Paní Nováková tedy podá žalobu k soudu. Ten určí, že výpověď je neplatná. Neplatnost výpovědi tedy opravdu nastala. Paní Nováková se pak samostatnou žalobou může na základě soudního rozhodnutí o určení neplatnosti rozvázání pracovního poměru výpovědí domáhat také vyplacení mzdy za sporné období.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne.

Poradit se s právníkem od 99 Kč

Nebo si vyberte konkrétní právní službu a nechte řešení celé situace na profesionálech – Životní situace výpověď ze zaměstnání a neplatnost výpovědi.

Přečtěte si i další případy, kterými se naši advokáti v právní poradně zabývali. Případy z právní poradny Verdikto.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den.chtěl jsem se zeptat.manželka byla na nemocenské a dostala výpověď.je to možné?Děkuji za odpověď.M.Nový

    • Dobrý den, pane Nový, děkujeme za komentář. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď i na nemocenské, ale jen z určitých důvodů (např. z důvodu, kdy zaměstnanec poruší povinnost zdržovat se v době pracovní neschopnosti v místě bydliště, apod.). Pro konkrétní posouzení je však třeba celou situaci blíže popsat a konzultovat s advokátem, který Vám pomůže s dalším postupem. Pokud budete mít zájem o bližší popsání Vaší situace a odpověď advokáta, poprosím Vás o zaslání Vašeho dotazu do právní poradny zde: https://www.verdikto.com/pravniporadna Advokát Vám následně odpoví do 24 hodin. Děkuji a přeji hezký zbytek dne. Jakub za redakci Verdikto

Přidat komentář

Vyplňte prosím Váš komentář
Vyplňte prosím své jméno

Nejčtenější články

Nejnovější články

Další články