ZaměstnáníVýpověď ve zkušební době (vzor)

Výpověď ve zkušební době (vzor)

Ať už jste v pozici zaměstnance a začínáte v novém zaměstnání nebo jste v pozici zaměstnavatele, který přijímá nového zaměstnance, v pracovní smlouvě nejspíše narazíte na tzv. zkušební dobu. Zaměstnanec si ve zkušební době vyzkouší, zda mu práce vyhovuje a zaměstnavatel si naopak ověří, zda se zaměstnanec na danou pozici hodí. Pokud něco není v pořádku, pracovní poměr je možné ve zkušební době ukončit. Co však musí být splněno, aby byla výpověď ve zkušební době (resp. slovy zákona zrušení pracovního poměru) platná?

Rozvázání pracovního poměru

Pracovní poměr může být dle § 48 zákoníku práce rozvázán jen:

 1. dohodou,
 2. výpovědí (ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele)
 3. okamžitým zrušením,
 4. zrušením ve zkušební době.

Zákoník práce následně upravuje také ukončení pracovního poměru na dobu určitou uplynutím této sjednané doby, či ukončení pracovního poměru cizinců.

Výpověď ve zkušební době

Výpověď v průběhu zkušební doby je jednou ze specialit zákoníku práce. Jak bylo již výše naznačeno, zákoník práce pracuje s označením zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Jedná se o ukončení takového pracovního poměru, který byl sjednán se zkušební dobou. Ta představuje ze zákona tři měsíce pro standardní pozice a šest měsíců pro vedoucí pozice. Zároveň však platí, že nesmí být sjednána delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru.

Zaměstnavatel i zaměstnanec mají právo zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu, nebo dokonce i bez uvedení důvodu. To je zásadní rozdíl od ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele, které může být pouze ze zákonem výslovně stanovených výpovědních důvodů. U zkušební doby pak platí, že zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr v době první 14 kalendářních dnů, kdy trvá dočasná pracovní neschopnost (popř. karanténa) zaměstnance.

Nejste si jisti, zda můžete dát zaměstnanci výpověď, případně jaký výpovědní důvod využít? Poraďte se s advokátem a předejděte možné neplatnosti výpovědi.

Výpověď ve zkušební době
Výpověď ve zkušební době musí být písemná

Výpověď musí být písemná

Stejně, jako je tomu při „běžné“ výpovědi, je i při výpovědi ve zkušební době (resp. při zrušení pracovního poměru ve zkušební době) vyžadována písemná forma tohoto právního jednání. Jiná než písemná forma by měla za následek neplatnost takového právního jednání.

Počíná výpovědí běžet výpovědní doba?

Institut zkušební doby je pro obě strany pracovní smlouvy zajímavý také z důvodu, že není vyžadována žádná výpovědní doba. Strany si ji sice mohou při podpisu pracovní smlouvy (nebo nejpozději v den nástupu zaměstnance do zaměstnání) sjednat, ale nebývá to zvykem. Ukončení pracovního poměru v průběhu zkušební doby je tak specifické tím, že jeho doručením zpravidla nezačíná běžet výpovědní doba. Pracovní poměr tak končí dnem doručení jeho zrušení jednou stranou straně druhé.

Praktický příklad z právní poradny:

Slečna Wágnerová je čerstvě vystudovaná právnička. Slečna Wágnerová byla přijata na pozici podnikového právníka. V pracovní smlouvě jí byla sjednána tříměsíční zkušební doba. Zaměstnavatel byl zpočátku se slečnou Wágnerovou velice spokojen. Po prvním měsíci se však od ostatních zaměstnanců dozvěděl, že slečna je velice nedochvilná a jednotlivé úkoly neplní řádně a včas. Rozhodl se tedy vybrat si na pozici jiného kandidáta, a proto předložil slečně Wágnerové 21. 4. 2021 zrušení pracovního poměru ve zkušební době, kde dokonce jmenovitě uvedl důvody, pro které rozvazuje pracovní poměr. Slečna Wágnerová nemá nárok na žádnou výpovědní dobu, protože jí byla dána výpověď v průběhu zkušební doby (resp. zrušení pracovního poměru). Den, kdy obdržela výpověď, tj. 21. 4. 2021, je tedy i dnem skončení pracovního poměru.

Výpověď ve zkušební době vzor

V případě, že plánujete dát vašemu zaměstnanci výpověď ve zkušební době, naši advokáti pro vás připravili obecný vzor zrušení pracovního poměru ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. Stažení vzoru je zcela zdarma.

V případě, že jste v opačné situaci, a jako zaměstnanec plánujete dát výpověď ve zkušební době, použijte tento vzor.

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  nastoupila sem někam kde hygienicke zaklady nejsou dodrzovany, v zásobách jídla červy, moly aatd.. jen díky mě se na to přišlo. Chci dát výpověd.
  Mám uvést důvod? Jsem ve zkušební době.
  Děkuji

  • Dobrý den, děkujeme za komentář. Pokud Vám běží zkušební doba, máte právo na zrušení pracovního poměru z jakéhokoliv důvodu či zcela bez uvedení důvodu. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být učiněno písemnou formou. Pokud si však nejste jista, vždy je lepší se poradit s advokátem. Dotaz našim advokátům můžete v případě zájmu položit zde: https://www.verdikto.com/pravniporadna Hezký večer, Jakub za tým Verdikto

Přidat komentář

Vyplňte prosím Váš komentář
Vyplňte prosím své jméno

Nejčtenější články

Nejnovější články

Další články