SJM, zprofanovaná zkratka pro již ne tolik známý pojem: společné jmění manželů. Trocha historického exkurzu je teď namístě, neboť tento pojem prodělal několik změn. A to nejen po stránce formální, nýbrž právě i po stránce obsahové a je velice důležité rozumět tomu, jak na něj v současnosti nahlíží zákon.
V minulosti se tento institut nazýval bezpodílové spoluvlastnictví manželů. To nám přirozeně evokuje myšlenku, že tento typ vlastnictví mezi manželi je jistým druhem spoluvlastnictví, v němž ale nejsou určeny podíly jednotlivých vlastníků. Opravdu tomu tak bylo a tato myšlenka v podstatě přetrvala i do současné právní úpravy. Jediným – a velice podstatným – rozdílem je, že dřívější úprava nepředpokládala, že by se manželé dělili i o dluhy.
SJM, co si pod tímto pojmem představit?
Dnes známe společné jmění manželů obecně jako souhrn všeho, co manželům náleží. Konkrétněji řečeno se tedy jedná jak o souhrn majetku, tak také o souhrn veškerých dluhů. Společně se těmto aktivům i pasivům říká jmění.
Důležité je poznamenat, že SJM může existovat třemi způsoby. Buďto podléhá zákonnému režimu, nebo smluvenému, anebo je založeno rozhodnutím soudu. Skutečnost, ve kterém z režimů je SJM vedeno, má značný vliv právě na obsah toho, co do SJM patří. Hovoříme-li o smluveném režimu, manželé si sami určí, co chtějí v SJM nechat a co z něj naopak vyloučí. Mluví se o tzv. zúžení nebo rozšíření SJM, anebo o úplném oddělení jmění manželů. Pro to, aby o režimu SJM rozhodoval soud, musí být dán závažný důvod. Dále tedy pojednáváme o zákonném režimu úpravy SJM.
V současnosti přežívá myšlenka z předchozí právní úpravy, a sice že manželé nemají k jejich společnému jmění určené podíly. Nikde není uvedeno, že manžel má na domu, který je v SJM, podíl 40 % a manželka 60 %. Spíše jde o takové nastavení, kdy manželovi patří všechno a je omezen pouze tím, že jeho manželce také patří všechno, co je součástí jejich SJM. Oba tak mají k těmto věcem stejná práva. Tato konstrukce je složitá a na první pohled může působit nesrozumitelně. Proto je lepší, pokud ji vysvětlíme na konkrétních ustanoveních o tom, co do SJM patří a co nikoliv.
Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s advokátem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do 24 hodin.
Potřebujete se poradit?
Využijte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do 24 hodin.

Co je součástí SJM?
Součástí SJM je tedy to, co nabyl jeden z manželů nebo co nabyli oba manželé společně za trvání manželství, až na výjimky. Velice podstatné výjimky, kterými je to, co:
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
Zákon skýtá ještě další speciality v dané problematice. Například zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů, je též součástí SJM. Součástí SJM je také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva. Nabytí podílu ovšem nezakládá účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.
Jak v případě rozvodu manželství probíhá vypořádání SJM nebo co se stane, pokud k vypořádání SJM nedojde do tří let od rozvodu manželství, jsme pro vás sepsali v samostatném článku.
Společné jmění manželů a dluhy
Co se týče dluhů, patří do SJM takové dluhy, které převzali manželé společně, ale i dluhy, které převzal jen jeden z manželů. Pokud dluh převzal pouze jeden z manželů, musí být zároveň také splněna podmínka, že druhý z manželů dal k takovému převzetí souhlas. Případně, byl-li dluh převzat v rámci obstarávání každodenních nebo přinejmenším běžných potřeb rodinné domácnosti.
Velice diskutovanou otázkou je v praxi částka platu, mzdy, výdělku, zisku nebo jiných podobných hodnot z pracovní a jiné výdělečné činnosti jednoho z manželů. Zákon říká, že všechny výše zmíněné částky jsou součástí SJM od okamžiku, kdy ten manžel, jemuž náleží, nabyl možnost s nimi nakládat. Logika zákonných ustanovení spočívá v tom, že součástí SJM je vše, z čeho rodina může vyžít a co by mělo být jejími finančními zdroji, jakožto jakéhosi společného rodinného rozpočtu. Taková konstrukce rodinné domácnosti se může v dnešní době zdát zastaralá. Nicméně, měl-li by některý manželský pár tento dojem, má plné právo využít možnosti smluveného režimu SJM.
Praktický příklad z právní poradny:
Pan Kovář se nedávno oženil s paní (dnes již) Kovářovou. Pan Kovář asi dva roky před tím, než ke sňatku došlo, koupil ve městě dva byty, které v současnosti pronajímá. Manželé nemají žádnou speciální úpravu SJM, tedy jejich SJM je automaticky v zákonném režimu. Paní Kovářová si nárokuje polovinu z částek, které pan Kovář dostává od nájemců bydlících v bytech, které jsou ve výlučném vlastnictví pana Kováře. Pan Kovář tedy nesouhlasí a namítá, že tyto částky nejsou předmětem SJM a tudíž na ně paní Kovářová nemá žádný nárok. Po poradě s právníkem ovšem pan Kovář zjišťuje, že právě i částky za nájemné jsou součástí SJM. A to jakožto zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů. Manželka tedy má právo na to, aby i tyto částky byly použity na chod rodinné domácnosti.
Vypořádání SJM
Potřebujete s vypořádáním společného jmění manželů pomoci? Neváhejte se na nás obrátit, jsme tu pro vás.
S jakým typem dotazů jsme již pomohli tisícům klientů si můžete přečíst na našem blogu. Vedle odborných článků na nejrůznější témata na blogu naleznete také reálné situace, kterými se naši advokáti v právní poradně Verdikto zabývali.