Covid-19Úmyslné nakažení Covid - 19. Co v takové situaci dělat?

Úmyslné nakažení Covid – 19. Co v takové situaci dělat?

Úmyslné nakažení Covid – 19. Je možné podat na takovou osobu trestní oznámení? A upravuje vůbec trestní zákoník takový trestný čin? Přečtěte si, co v takovém případě doporučuje paní advokátka.

Případ z právní poradny Verdikto

Dotaz položený v právní poradně:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co dělat v případě, že byl příbuzný úmyslně nakažen koronavirem? Je úmyslné nakažení covid – 19 trestné? Děkuji za pomoc.

Odpověď advokáta:

Dobrý den, děkuji za dotaz. Dle § 152 trestního zákoníku je za trestný čin považováno šíření nakažlivé lidské nemoci. Mezi nakažlivé lidské nemoci se dle přílohy č. 1 nařízení vlády č. 453/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů nově považuje i COVID-19. Pokud tedy byl Váš příbuzný úmyslně nakažen třetí osobou nemocí COVID-19, dopustila se tato osoba trestného činu a hrozí jí za to trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. Právní definice tohoto trestného činu zní: „kdo úmyslně způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci u lidí.“. Jestliže byl Váš příbuzný nakažen v době za stavu ohrožení státu, hrozí mu trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. Odnětím svobody na tři léta až deset let bude potrestán pachatel, způsobí-li svým činem těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt. V případě Vašeho příbuzného by mělo být podáno trestní oznámení. Pokud bude potřebovat s přípravou trestního oznámení pomoci, neváhejte nás kontaktovat.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne.

Potřebujete se poradit?

Využijte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do 24 hodin.

Poradit se s právníkem

Přečtěte si i další případy, kterými se naši advokáti v právní poradně zabývali. Případy z právní poradny Verdikto.

Přidat komentář

Vyplňte prosím Váš komentář
Vyplňte prosím své jméno

Nejčtenější články

Nejnovější články

Další články