PoradnaVýpověď z nájmu a předání bytu před skončením doby nájmu

Výpověď z nájmu a předání bytu před skončením doby nájmu

Případ z právní poradny Verdikto

Dotaz položený v právní poradně:

Dobrý den, pronajímám byt a naskytla se mi příležitost odjet za prací do Německa. Oznámil jsem to pronajímateli a následně poslal výpověď z nájmu. Výpovědní lhůta byla sjednaná na 2 měsíce. Pronajímateli jsem však vrátil klíče od bytu s tím, že zaplatím do konce výpovědní lhůty (do 31.3.2021). Bohužel se ze zdravotních důvodů musím vrátit do ČR. Mohl bych se vrátit do pronajímaného bytu do konce výpovědní lhůty? Majitel vrátit klíče odmítá.

Odpověď advokáta:

Dobrý den, dle § 2292 občanského zákoníku má: „nájemce odevzdat byt pronajímateli v den, kdy nájem končí. Byt je odevzdán, obdrží-li pronajímatel klíče a jinak mu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání.“ Z uvedeného vyplývá, že jste měl dle občanského zákoníku odevzdat byt až 31.3.2021. V okamžiku, když jste se s pronajímatelem dohodl na dřívějším předání, jste pronajímateli odevzdal klíče, umožnil mu neomezený přístup do bytu a především jste dovolil pronajímateli byt užívat. Na základě výše uvedeného se domnívám, že pronajímatel již není povinen Vám dát byt znovu k dispozici, když ho již mohl začít sám užívat či ho například začít opravovat.

Řešíte podobnou situaci a rádi byste se poradili s právníkem? Vyzkoušejte právní poradnu Verdikto. Odpověď advokáta obdržíte do druhého dne.

Poradit se s právníkem za 199 Kč

Přidat komentář

Vyplňte prosím Váš komentář
Vyplňte prosím své jméno

Nejčtenější články

Nejnovější články

Další články