PodnikateléJaké jsou povinnosti podnikatelů po založení s.r.o.?

Jaké jsou povinnosti podnikatelů po založení s.r.o.?

Založení podnikatelského účtu

Jakmile bude společnost zapsaná v obchodním rejstříku, je nutné založit si podnikatelský účet. Pro založení účtu bude stačit občanský průkaz, výpis z obchodního rejstříku a počáteční vklad v minimální výši, jehož výše se může lišit podle toho, u které banky bude účet založen. Během několika dní pak od banky obdržíte platební kartu a váš účet bude odblokován pro potřeby společnosti.

Zřízení datové schránky společnosti

Dalším krokem je zřízení datové schránky. Zde vám doporučujeme se s problematikou důkladně seznámit, abyste tak předešli situacím, kdy budou společnosti ze strany orgánů státní správy doručovány písemnosti, aniž byste o tom jako zástupci společnosti věděli. Datová schránka společnosti se zřizuje ze zákona automaticky pro každou nově založenou společnost (dle zákona musí mít datovou schránku každá právnická osoba zapsaná do obchodního rejstříku). Každá datová schránka obsahuje unikátní identifikátor, který ji odlišuje od ostatních schránek.

Pro přihlášení do datové schránky je třeba znát přístupové údaje, tedy uživatelské jméno a heslo. Tyto přístupové údaje jsou vždy zasílány Ministerstvem vnitra do vlastních rukou jednatele společnosti, většinou do 7 dnů od zápisu společnosti na adresu uvedenou v obchodním rejstříku, tedy na adresu trvalého bydliště jednatele, případně na doručovací adresu, kterou zadal do registru obyvatel.

Je také důležité zmínit, že k doručení elektronických písemností dochází již okamžikem přihlášení do datové schránky, přičemž není rozhodné, zda byla zpráva skutečně otevřena a přečtena. V případě nevybírání datové schránky zde navíc existuje institut fikce doručení; ta nastává, nepřihlásí-li se uživatel do datové schránky do 10 dnů od jejího doručení. Je tedy nezbytné datovou schránku alespoň každých 10 dní pravidelně kontrolovat.

Daňová registrace

Další z povinností nově vzniklé společnosti s ručením omezeným je její registrace u místně příslušného finančního úřadu do 15 dnů od zápisu do obchodního rejstříku k daním, které se společnosti týkají. Každá společnost se musí registrovat k dani z příjmů právnické osoby (bez ohledu na to, zda bude mít příjem).

Společnosti se také mohou týkat další daně:

  • Silniční daň: Má-li na společnost ve vlastnictví automobil, bude se jí týkat také daň silniční.
  • Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků: Pokud společnost vyplácí odměny členům statutárních orgánů nebo zaměstnává zaměstnance, je taktéž povinna k registraci k příslušným daním z příjmu fyzických osob.
  • Daň z přidané hodnoty: Registrace k DPH není zpočátku nutná (povinnost registrovat se k této dani mají subjekty s obratem více než 1 milion za posledních 12 kalendářních měsíců), ale dle typu podnikání by mohla být pro společnost výhodná.

Zde je namístě připomenout, že ke všemu výše uvedenému se lze registrovat prostřednictvím živnostenského úřadu, kde vyřizujete živnost, neboť tento funguje jako centrální registrační místo. Díky propojení jednotlivých úřadů lze všechny registrace vyřídit tady. Určitě je ale na místě a v praxi se osvědčilo registraci na jednotlivých úřadech ověřit.

Povinnosti související se zaměstnanci

Pokud společnost zaměstnává alespoň jednoho zaměstnance, má povinnost:

  • přihlásit se do registru zaměstnavatelů u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení do 8 kalendářních dnů od nástupu svého prvního zaměstnance a oznámit den nástupu,
  • přihlásit se do registru zaměstnavatelů u příslušné zdravotní pojišťovny (příslušnost je určena podle zdravotní pojišťovny zaměstnance) do 8 kalendářních dnů od nástupu zaměstnance,
  • registrovat zaměstnance u místně příslušného finančního úřadu k dani z příjmu fyzické osoby,
  • sjednat zákonné pojištění odpovědnosti (státem povinně určená pojišťovna, u které se musí registrovat všichni noví zaměstnavatelé, je Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group).

Evidence skutečných majitelů

  • Evidence skutečných majitelů je informačním systémem veřejné správy, do kterého se zapisují zákonem vymezené údaje o skutečných majitelích společností. Evidence je zcela neveřejná a slouží výhradně veřejným orgánům. Za skutečného majitele je považována fyzická osoba, která má fakticky nebo právně možnost vykonávat přímo nebo nepřímo rozhodující vliv v právnické osobě.
  • Nově založená společnost povinna podat návrh na zápis jejího skutečného majitele bezodkladně po zápisu do obchodního rejstříku. Návrh se podává na tzv. inteligentním formuláři k příslušnému rejstříkovému soudu, ten má povinnost provést zápis do evidence nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne doručení návrhu.

Pokud budete postupovat dle našeho checklistu, budete mít jistotu, že jste nezanedbali žádnou ze svých povinností.

Přidat komentář

Vyplňte prosím Váš komentář
Vyplňte prosím své jméno

Nejčtenější články

Nejnovější články

Další články